Cegła w salonie: biała, szara a może czerwona? Jaki kolor i fugę wybrać?

Sorry, this entry is only available in Polish and Deutsch. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in one of the available alternative languages. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Wyeksponowana cegła jest niezmiennie jednym z najlepszych wyborów, jeśli chcemy mieć po prostu piękną, designerską przestrzeń do życia. Robi wspaniałe wrażenie, przykuwa wzrok i wpisuje się w każdą stylistykę.
Płytka cegłopodobna Parma 1 – White z gotową fugą

Dziś każdy może sobie pozwolić na ścianę z pięknej cegły, która będzie wysmakowanym i dominującym elementem wnętrza. Każdy, gdyż cegła może trafić zarówno do domów czy kamienic, jak i mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Jest niedroga i łatwa z montażu w każdej przestrzeni.

Stare budownictwo – sposoby na cegłę

Posiadając mieszkanie w kamienicy możemy pokusić się o zerwanie tynków i sprawdzenie jak wygląda cegła pod spodem. Jeśli jest ładna, zacznie się wtedy mozolne czyszczenie (piaskowanie), a  następnie kolejne zabiegi pielęgnacyjne, by wydobyć najlepszy kolor oryginału. Przy dużym nakładzie czasu, pracy i środków finansowych można uzyskać bardzo ładny efekt.

Można jednak zrobić to prościej, szybciej i taniej. A do tego wedle uznania z góry wybrać preferowany kolor – np. czerwony, biały lub szary. Wysokojakościowe płytki cegłopodobne Stegu z gipsu lub betonu występują w kilkudziesięciu odmianach i kolorach. Ponadto, część z nich ma już gotową fugę, co dodatkowo ułatwia nam pracę i maksymalnie skraca czas montażu.

Czerwona cegła w każdym mieszkaniu

Remontując, budując, zmieniając wystrój z góry możemy wybrać kolor cegły. Zawsze trafionym wyborem jest klasyczna czerwona cegła (mamy tu do wyboru wiele odcieni). Zacznijmy od efektu cegły rozbiórkowej. Cegła z rozbiórki od wielu lat jest poszukiwanym materiałem. Jeśli już znajdzie się odpowiedni produkt, trzeba zająć się jej przycięciem na płytki o niewielkiej głębokości. Do tego dochodzi czyszczenie, wyklejanie, spoinowanie, itd. Tylko po co tyle zachodu?

Firma Stegu wprowadziła innowacyjną, czerwoną płytkę z gotową szarą fugą w idealnym odcieniu. Płytka cegłopodobna Monsanto idealnie odwzorowuje starą cegłę rozbiórkową, ale dzięki zastosowanej technologii bezfugowej układa się ją niczym klocki.

Płytki cegłopodobne Monsanto 1 – Red z gotową szarą fugą

Dla osób preferujących zaokrąglone, miękkie brzegi idealnym wyborem jest płytka Loft 2 w kolorze czerwonym (dostępny jest też kolor biały). Świetnie odnajduje się w  przestrzeniach loftowych i nowoczesnych, gdzie rządzi minimalizm. Tę płytkę należy fugować.

Płytka cegłopodobna Loft 2 

Cegła w klasycznym wydaniu nie musi być w swoim kolorze jednolita. Płytka cegłopodobna Country (polecamy szczególnie model 640 i 668) odwzorowuje stare cegły belgijskie. Country to cegiełki, w których widać różne odcienie – od czerwieni, po bordo i brąz. Na ścianie tworzy efektowną, niejednolitą powierzchnię. Przy jej montażu polecamy zastosowanie grafitowej fugi (zbyt jasna niepotrzebnie odciąga wzrok od gry barw i cieni, jaką niesie ze sobą nieregularna faktura cegiełki Country).

Biała cegła – uniwersalna i ponadczasowa

Biała cegła uważana jest za ponadczasową ze względu na nawiązanie do materiału stosowanego w budownictwie od wieków, ale także białą barwę. Biel doskonale wkomponuje się w każde wnętrze: od nowoczesnego, przez klasyczne, skandynawskie, prowansalskie, aż po rustykalne. Od wielu lat biała cegła triumfuje w stylu skandynawskim, ponieważ doskonale łączy się z ciepłymi pastelowymi barwami, drewnianymi dodatkami i prostymi w formie meblami, charakterystycznymi dla stylu scandi. I od tego się zaczęło. Obecnie biała cegła pojawia się wszędzie: w domach, mieszkaniach, restauracjach, butikach w każdym stylu. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni model.

Parma – królowa wśród białych cegieł

Spośród białych płytek cegłopodobnych na szczególną uwagę zasługuje Parma o nieregularnej strukturze. To innowacyjna płytka z gotową fugą, której montaż jest niezwykle prosty. Montując Parmę na ścianie uzyskamy jednolity efekt kolorystyczny lica płytki i gotowej fugi, bez ryzyka zabrudzenia płytki tradycyjną fugą. Parma doskonale odnajdzie się na każdej ścianie w salonie: może być zamontowana za kanapą, za telewizorem, przy stole w jadalni, na ściance działowej czy też wyspie kuchennej. Jest prawdziwie uniwersalna.


Płytka cegłopodobna Parma 1 – White z gotową fugą 

Biała cegła w stylu industrialnym. Którą wybrać?

W stylu industrialnym ściany są bardzo oryginalne i dopracowane. Z pozoru niedokończone, a tak naprawdę w stu procentach idealnie przygotowane i przemyślane. Odpowiedzią na te potrzeby jest płytka Cellar z gotową fugą. Co ją wyróżnia? Po pierwsze różna długość poszczególnych cegiełek. Po drugie niespotykana dotąd na rynku gotowa fuga, która wypływa lekko poza lico płytki. Daje to ciekawy trójwymiarowy efekt, a ściana prezentuje się jak oryginalna pozostałość po starej fabryce. Oprócz tego Cellar to cegiełka w panelu, składającym się z czterech płytek, co jeszcze bardziej przyspiesza montaż.

Cegła szara: co wybrać – kształt klasyczny czy podłużny?

Wśród szarych cegiełek mamy do wyboru kolory jednolite: szary i grafitowy oraz niejednolite: szary z beżowymi/brązowymi przetarciami. Ale to nie wszystko, możemy zdecydować się na klasyczną formę cegły, jak w przypadku płytki Boston (wersja z gotową szarą fugą) lub cienkie podłużne cegiełki (złączone w panel), jak płytki Metro z gotową fugą. 

Metro, czyli podłużna wariacja cegły

Płytki Metro z gotową fugą o szarej barwie z brązowymi przetarciami doskonale pasują do salonów typu open space. Świetnie podkreślają strefy pomieszczenia: kuchenną i wypoczynkową. Nietypowy kształt wniesie do pomieszczenia trochę świeżości, a dekoracyjny charakter płytek świetnie zminimalizuje ilość ozdób we wnętrzu. Metro to doskonała statement wall, czyli ściana z efektem WOW. 


Płytki cegłopodobne Metro 2 – Grey z gotową fugą 

Boston – klasyczny kształt i klasyczna szarość

Płytki cegłopodobne Boston nawiązują do ponadczasowego kształtu cegły. Jak w przypadku Parmy, fuga płytek Boston jest w tym samym kolorze, co lico płytki, dzięki czemu ściana jest spójna i jednolita. Świetnie sprawdza się w salonach o stonowanym wystroju, w których stanowi mocniejszy akcent kolorystyczny. Bywa stosowana w stylu scandi, dla przełamania wszechobecnej bieli. 

Płytki cegłopodobne Boston 1 – Grey z gotową fugą